top of page
6.jpg

Ірина Яросевич

представник до ООН, Нью-Йорк

 

Марта Кічоровська Кебало

представник до ООН, Нью-Йорк

 
2.jpg

Катерина Бондар

представник до ООН, Женева

 

ПІДТРИМКА УКРАЇНІ

ЧЕРЕЗ ДІЯЛЬНІСТЬ СФУЖО

В ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ

Марта КІЧОРОВСЬКА КЕБАЛО,
ООН ЕКОСОР, Нью-Йорк

Катерина ДАШЕВСЬКА,
ООН, Женева

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року викликало резонанс у світовій громаді. Вона гостро відреагувала на бойові дії вперше від початку війни, що триває з 2014 року. Більшість країн, що є членами Організації Об’єднаних Націй, висловили рішуче засудження російської федерації, постійного члена Ради Безпеки ООН, за неспровоковану брутальну агресію проти мирного сусіда.

Хоча безпекова та політична ситуація в Україні є напруженими, країна виходить на передову світової арени. 

Відколи розпочалася імперіалістична війна росії проти українського народу, Україна завзято бореться за свою  свободу і незалежність та привертає увагу світу своєю мужністю перед брутальною геноцидною агресією. Україна визнає пріоритет загальнолюдських цінностей, дотримується загальновизнаних норм і принципів міжнародного права, дбайливо ставиться до потреб і побажань своїх громадян. Світ чекає на її Перемогу.

Україна стала першою державою, яка прийняла Національний план дій до резолюції Ради Безпеки ООН 1325 – «Жінки, мир, безпека» у період збройного конфлікту. Крім того, під час 67-ої сесії ООН Комісії зі становища жінок в Нью-Йорку у березні 2023 року Україна представила оновлений Національний план дій для Резолюції 1325, який розповідає про активну участь жіноцтва у захисті країни, і запрошує жінок вже сьогодні долучатися до вирішення питань її післявоєнної відбудови.

Коли надходили повідомлення про звірства, скоєні російськими військовими на окупованих територіях, Україна не відкладала в часі свої зусилля щодо меморандуму про співпрацю з ООН у боротьбі проти цих страшних подій. Вже 3 травня 2022 року віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина та Спеціальна представниця ООН з питань запобігання сексуальному насильству в умовах конфлікту Праміла Паттен підписали Меморандум про співробітництво між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству в умовах війни.

Україна рішуче доводить світу, що злочини цієї тривалої війни росії проти України, включаючи сексуальне насильство та викрадення дітей, не є випадковими подіями, а стали офіційними стратегіями російських військ та програмою російського уряду.

План для захисту жертв в умовах війни був схвалений 14 вересня та негайно представлений під час 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2022 року. Важливо зазначити, що Лорд Ахмад відправив офіційний лист на ім’я віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, запрошуючи Україну об’єднатися з Великою Британією в спільному партнерстві в рамках Глобального Альянсу проти насильства як засобу війни.

Заслуговує особливої уваги той факт, що Україна встановлює нові світові прецеденти, наприклад, щодо надання цілісної допомоги та термінового тимчасового компенсування жертвам сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Україна є взірцем для тих, хто прагне притягти кривдників до відповідальності. Україна відкриває світовому співтовариству шлях до справедливості. 

Завдяки своїй діяльності в міжнародній сфері ООН, СФУЖО залишається важливою складовою цього контексту. Активно діючи в діаспорі, Федерація продовжує виступати як невід’ємна частина українського жіночого руху. І СФУЖО, і її представництво в ООН підтримують європейський вибір України та зміцнення її державного статусу як демократичного та євроорієнтованого суспільства.

 

«Жінки, Мир, Безпека»

 

Від початку агресії росія відкрито проголошувала, що веде війну проти колективного Заходу і його цінностей. Ще з 2013 року, і навіть раніше, було помітно активну російську кампанію, яку часто називали «руським миром». Вона ширилася в різних країнах світу та була спрямована проти концепту/терміну «ґендер», підтримуючи шкідливі наративи та активно виступаючи проти засад ґендерного рівноправ’я. Знаменита книга д-рки Левченко «Ґендерне тяжіння» (2019) розповідає, як росія намагається відвести Україну від європейського шляху та підпорядкувати її власній сфері впливу. СФУЖО у співпраці з Київським інститутом ґендерних досліджень (КІГД) намагалася зрозуміти характеристики цієї антиґендерної кампанії, яка була і є частиною ширшої кампанії дезінформації, спрямованої на розкол українського суспільства

Після анексування Криму та окупації східних областей Донбасу російською федерацією, СФУЖО у 2014 році відновила своє представництво при ООН у Женеві. Там доктор О. Куновська-Монду започаткувала постійні (донині) виступи від імені СФУЖО на кожній сесії ООН Ради з Прав Людини. 

СФУЖО відкрито виступала проти агресії росії, звертала увагу на наслідки воєнних дій, говорила про потреби біженців із територій АТО, та наголошуючи на сексуальному насильстві й тортурах як засобах війни. 

СФУЖО також стала співпартнером у проєктах, спрямованих на втілення Програми 1325 «Жінки, Мир, Безпека», ще до прийняття Україною першого Національного плану дій у 2016 році.

Відбулося пожвавлення співпраці  з постійними представниками України при ООН (як у Нью-Йорку, так і в Женеві), а також заприязнення і співпраця з представниками кримськотатарської громади при ООН, зокрема з представницею кримськотатарського меджлісу в США Айлою Бакаллі, яка побажала стати членкинею Союзу Українок Америки. 

 

СФУЖО підтримує гендерну політику України

 

У 2017 році СФУЖО виступила з активною підтримкою д-рки Катерини Левченко, яку було призначено на новостворену посаду – Урядового Уповноваженого з питань ґендерної політики України в офісі віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. У 2021 році СФУЖО організувала широку кампанію по всій діаспорі для підтримки д-рки Левченко як кандидатки до Комітету ліквідації дискримінації щодо Жінок (CEDAW – Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women). Д-рка Левченко високо оцінила співпрацю СФУЖО з Україною. Під час свого виступу на XI Конґресі СФУЖО у 2018 році вона визнала Федерацію не лише партнером, але і невід’ємною частиною українського жіночого руху.

На підставі меморандумів про співпрацю з КІГД та Національною радою жінок України, представниці СФУЖО при ООН увійшли до комітету для підготовки паралельного звіту українських неурядових організацій України за 2014–2019 рр. до «Бейджинг+25». Це було пов’язано з переглядом Пекінської декларації та Платформи дій з 1995 року. Комітет, до складу якого входили партнери, такі як КІГД, НРЖ-У, Фундація Фрідріха Еберта в Україні, Інформаційно-Консультативний Ґендерний Центр і СФУЖО, провів важливу роботу. Д-рка Марта Кебало, головна представниця СФУЖО при ООН в ЕКОСОР, доклала значних зусиль як член редколегії для редагування англомовної версії паралельної доповіді. Цей документ надає достовірну оцінку всього, що було зроблено, та того, що залишилося незавершеним в Україні, у справі досягнення повної ґендерної рівноправності (копії доповіді англійською мовою під назвою «Beijing+25 year on Parallel Report Ukraine 2014–2019» (66 ст., видання ФФЕ в Києві) були розповсюджені серед учасників нарад в ООН у Женеві в жовтні 2019 року).

СФУЖО і надалі продовжує роботу у цьому руслі. У 2022 році Постійний представник України при ООН Посол Сергій Кислиця обійняв посаду Віцепрезидента ООН-Жінки (структура ООН, створена в 2010 році), а в 2023 році очолив Виконавчий комітет ООН-Жінки у якості Президента. Сергій Кислиця запросив СФУЖО увійти до дорадчої ради неурядових організацій для обговорення діяльності України в проводі ООН-Жінки у контексті просування важливих для України рішень та ініціатив з питань ґендерної рівності.

 

Конвенція Ради Європи (Стамбульська)

 

Згідно з порядком денним України щодо європейської інтеграції, СФУЖО також виступила з голосом підтримки в питанні ратифікації Україною Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству, відомої як Стамбульська Конвенція. Уже в 2016 році СФУЖО підтримала ратифікацію конвенції, з розумінням її важливості для жінок України, особливо в умовах де-факто війни, що тягнеться з 2014 року (воєнний стан в Україні ввели лише з 24.02.2022 р.). Україна була однією з авторок цієї конвенції і підписала її ще 7 листопада 2011 року. 

У жовтні 2021 року, під час заходу «Що сказати тим, хто не впевнений, чи підтримати Стамбульську Конвенцію», який організувало УКРІНФОРМ 25 жовтня 2021 р., СФУЖО виступила з важливою заявою, підтримуючи ратифікацію Стамбульської Конвенції. Федерація аргументувала свою позицію, стверджуючи, що конвенція забезпечує захист українок, включаючи тих, що перебувають за кордоном. У контексті глобальної пандемії цей аргумент набрав ще більшої ваги. Комісія СФУЖО з протидії насильству, створена у 2020 році та очолювана Олександрою Фаримою в Нідерландах, виконала важливу роботу, надаючи докази правильності рішення про ратифікацію. Ця комісія реалізувала ряд ініціатив, включаючи глобальний опитувальник про вразливість жінок щодо насильства під час пандемії, міжнародну конференцію у грудні 2021 року та створення ряду відеороликів на тему мовчазного сигналу для допомоги, виявлення ознак торгівлі людьми та безпечної поведінки при перетині кордону.

Подальші події 2022 року, масовий виїзд українок з дітьми за кордон, передусім у Європу, та інші прояви і наслідки російської агресії тільки підкреслили логічну необхідність підтримки позиції «ЗА» ратифікацію Стамбульської Конвенції та потребу у законному просторі для забезпечення прав переміщених жінок. У червні 2022 року, навіть в умовах воєнного стану, Україна прийняла закон про ратифікацію Конвенції, і в листопаді того ж року вона набула чинності як Закон України від 20.06.2022 р. № 2319-IX «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».

 

СФУЖО інформує
міжнародну спільноту

 

Події до вторгнення росії в Україну 24-го лютого спричинили такий неспокій, що СФУЖО видала переконливу заяву вже 12 лютого 2022 року щодо болючого історичного досвіду українських жінок (заява підготовлена Іреною Яросевич, яка протягом багатьох років є головною представницею при ООН ГК). У 2022 році представництво СФУЖО при Департаменті ООН з Глобальних Комунікацій (ООН ГК), раніше відомому як ООН ДПІ, постійно наголошувало на всіх аспектах та небезпеках цієї війни. Також у зверненнях багаторазово акцентувалася увага на порушені росією стабільності Чорнобильської та Запорізької атомних електростанцій, що перебувають у критичній небезпеці.

СФУЖО брала участь в адвокації України і українок на всіх можливих заходах як особисто, так і на зум-зустрічах та конференціях. У жовтні 2022 року українська делегація, яку очолила д-рка Катерина Левченко, представила в Женеві ІХ періодичну доповідь України перед Комітетом з ліквідації дискримінації щодо жінок. Комітет висловив підтримку делегації України за їхню здатність представити звіт, незважаючи на жахливі обставини війни. Експертки-членкині Комітету високо оцінили всі заходи, вжиті Україною для сприяння ґендерній рівності за минулі роки.

 

Світом визнано ролі українок 

 

Визнання ролі українок прозвучало на великих платформах. 9 листопада 2022 року у Вашингтоні міжнародна організація Vital Voices (заснована у 1999 році трьома провідними жінками: 64-м Секретарем Держдепартаменту США Мадлен Олбрайт, колишньою Першою леді та 67-м Секретарем Держдепартаменту США Гілларі Клінтон, а також українкою за походженням послом Меланн Вервір) відзначила жінок з різних країн, включаючи США, Бразилію, Південну Африку, Афганістан та Іран, які відстоюють права жінок в умовах кризи. Серед них була відзначена коаліція українок, які об’єдналися для підтримки внутрішньо переміщених жінок з дітьми, зокрема Любов Максимович зі Львова, з якою СФУЖО співпрацює вже багато років. Пані Максимович отримала можливість прийняти у США нагороду від імені Коаліції.

5 грудня 2022 року у Джорджтаунському університеті (Вашингтон, округ Колумбія) – осередку Інституту для «Жінок, Миру і Безпеки» (під керівництвом посла Меланн Вервір) відбулося вручення Премії Гілларі Родем Клінтон. За надзвичайну роботу щодо припинення сексуального насильства в контексті війни, збільшення участі жінок у процесах відновлення та мирних переговорах було відзначено:  1) Першу леді України Олену Зеленську; 2) Її Королівську Високість Софі, Графиню Вессекську з Великобританії;  3) Уповноважену України з питань ґендерної політики д-рку Катерину Левченко; 4) Наталію Карбовську з Українського Жіночого Фонду; 5) Олександру Матвійчук з Українського Центру Громадянських Свобод.

Вперше лауреаткою Нобелівської премії обрали українку. Переможниця Олександра Матвійчук проголосила зворушливу промову під час церемонії вручення нагороди, і вперше на цій урочистій події прозвучала прекрасна українська мова.

 

У першу річницю
у Нью-Йорку під час Комісії ООН зі становища жінок 

 

У 2023 році, у першу річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну, постійне представництво України при ООН висвітлило масштаби задокументованих злочинів російської федерації. 22 лютого 2023 року на засіданні ООН у Нью-Йорку відбувся захід «Грубі порушення прав людини внаслідок агресії проти України», де обговорювалися злочини, скоєні росією в Україні. На конференції були розглянуті порушення прав військовополонених та прав дітей, зокрема висвітлені механізми, використовуючи які, російський уряд викрадає українських дітей з України.

Д-рка Марта Кебало висловила стурбованість СФУЖО та Союзу Українок Америки. Усе це транслювалося у прямому ефірі. Після конференції зросло занепокоєння глобальної спільноти цим болючим питанням. 

На відкриття 67-ї сесії ООН Комісії зі становища жінок прибули колишні полонені активістки – Людмила Гусейнова, Анна Олсен та Ірена Довгань, які мали виступити  перед ООН та громадськістю. Прибула і численна українська делегація, до складу якої входили і урядовці, і представниці українських жіночих організацій.  Д-рка Катерина Левченко виконувала обов’язки заступниці голови української делегації на 67-й сесії в Нью-Йорку, координувала програму делегації на різних заходах на всі важливі для України теми. 

СФУЖО, співпрацюючи з Постійним представництвом при ООН та українською делегацією, брала участь у всіх аспектах КСЖ-нарад та у заходах, на яких делегація спілкувалася з громадою. Зокрема, 5 березня, у рамках спільних заходів СФУЖО і СУА, члени української делегації взяли участь у презентації документального фільму про злочини російських військових в Україні, які використовують насильство як тактику війни. 7 березня відбувся спільний захід зі СФУЖО про роль жіночих НУО щодо реагування на сексуальне насильство. 8 березня СФУЖО спільно з Національною Радою Жінок України та її головою Людмилою Порохняк- Гановською провела захід під назвою «Вижили: оновлена доповідь щодо становища жінок України, їх мир та безпеку, 2022–2023», у якому взяли участь і НУО, і урядовці, і члени української делегації. Увечері 8 березня українську делегацію, представників уряду України при ООН та низку партнерів СФУЖО ООН було запрошено на зустріч при вечері в Українському Інституті Америки. Таким чином було відзначено 30-річчя акредитації СФУЖО у дорадчій функції при ООН ЕКОСОР. Серед партнерів були представниця в США від кримськотатарського меджлісу,  представниці Глобальної мережі жінок миробудівниць (Global Network of Women Peacebuilders), з якими СФУЖО співпрацює для просування Резолюції Ради Безпеки ООН № 132, та багато інших.

 

Унікальність СФУЖО

 

На сьогодні СФУЖО відрізняється від інших діаспорних організацій завдяки своїй акредитації в ООН, що надає їй право брати участь у конференціях, реєструвати інших учасників, подавати офіційні заяви письмово або усно на офіційних нарадах та інших заходах. Це дозволяє Федерації допомагати чиновникам ООН краще розуміти позицію, пріоритети та потреби України.

Співпраця СФУЖО з представниками уряду України особливо посилилася з початком російсько-української війни, розв’язаної росією 2014 року. Починаючи з 2020 р. активно співпрацюємо з Постійним представником України при ООН, Послом Сергієм Кислицею, який у 2022 році обіймав посаду Віце президента ООН-Жінки (структура ООН, створена в 2010 році), а в 2023 році очолив Виконавчий комітет ООН-Жінки у якості Президента.  Саме Сергій Кислиця запросив СФУЖО увійти до дорадчої ради неурядових організацій для обговорення діяльності України в проводі ООН-Жінки задля у контексті просування важливих для України рішень та ініціатив з питань ґендерної рівності. У Женеві команда СФУЖО при ООН під керівництвом головної представниці д-ра Катерини Бондар зустрілася з Постійним представником України Євгенією Філіпенко. На зустрічі обговорили шляхи співпраці Постійного представництва при ООН зі СФУЖО.

СФУЖО цінує можливість сприяти Україні у важливих глобальних ініціативах. Сподіваємося, що наша співпраця з Урядом України та делегатами Постійного представництва України при ООН залишатиметься тісною і в майбутньому.  СФУЖО залишається відданою своїй місії і як велика мережа і  складова Світового Конґресу Українців працюватиме надалі на міжнародній арені для досягнення цілей у справах ґендерної рівності та миру. До Перемоги!

 

Підписи до фото:

  1. Марта Кічоровська Кебало (СФУЖО), Айла Бакаллі (представниця кримськотатарського Меджлісу в США) і Андрій Добрянський одержали грамоти від Постійного Представництва України при ООН

  2. Д-р Олександра Куновська-Монду, головна представниця СФУЖО при ООН (Женева, 2014-2021), співтворець відео до Бейжинг+25. Д-р Тамара Марценюк на екрані.  30 жовтня 2019, Женева

  3. Копії доповіді англійською мовою під назвою «Beijing+25 year on Parallel Report Ukraine 2014-2019» (66 ст., видання ФФЕ в Києві), які були розповсюджені серед учасників нарад в ООН у Женеві в жовтні 2019 року

  4. Представниці СФУЖО при ООН Женеві під час візиту у Постійному Представництві України  при ООН. Посол Євгенія Філіпенко посередині, головна представниця СФУЖО в Женеві д-р Катерина Бондар (друга справа), Катерина Дашевська (третя справа)

  5. Після вручення премії Гілларі Клінтон. Присутні (зліва направо): Олександра Матвійчук, Меланн Вервір, Катерина Левченко, Гілларі Родхем Клінтон, Марта Кічоровська-Кебало, Наталія Карбовська та Посол Оксана Маркарова. 5 грудня 2022 р. Джорджтаунський університет. Вашингтон. (Фото: Олена Дунебабіна)

  6. Презентація документального фільму про злочини російських військових в Україні. 6 березня 2023 р.  Нью-Йорк, США

  7. Відзначення 30-річчя акредитації СФУЖО при ООН ЕКОСОР в присутності представниць СФУЖО і членів української делегації до 67-ої сесії ООН Комісії зі становища жінок. 8 березня 2023 р.  Нью-Йорк, США

 
 
bottom of page